Marek Cpin MC Theater Film Contact

en | cs

MC

Marek Cpin_portret.jpeg

Absolvoval JAMU, obor scénografie (2003).

Realizoval přes sto výprav pro divadla v celé České republice.

Pravidelně spolupracuje s režisérem Janem Mikuláškem – Tři sestry, Zběsilost v srdci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Evžen Oněgin, Divoká kachna, 1984, Na větrné hůrce (Divadlo Petra Bezruče), Past na myši, Krvavá svatba (Národní divadlo Brno), Elementární částice, Europeana, Korespondence V+W, Nenápadný půvab buržoazie, Zlatá šedesátá (Divadlo Reduta), Macbeth, Láska a peníze, Viktor aneb Dítka u moci (Divadlo v Dlouhé), Šedá sedmdesátá, Požitkáři, Cizinec, Hamleti (Divadlo na Zábradlí), Caligula, Herkules a Augiášův chlév, Gottland, Oidipus (Národní divadlo moravskoslezské).

Je také stálým výtvarníkem režiséra Martina Františáka – Správkař, Rodinná slavnost, Petrolejové lampy (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava), Tři sestry, Vlčí jáma (Divadlo v Dlouhé), Král Oidipús, Rozbitý džbán, Je třeba zabít Sekala (Národní divadlo Brno).

Spolupracoval s režiséry: J.A.Pitínským, Michalem Dočekalem, Martinem Glaserem, Davidem Drábkem, Zdeňkem Duškem, Zdeňkem Bartošem a dalšími.

Byl třikrát nominovaný na Cenu Alfréda Radoka a pětkrát na Cenu divadelní kritiky za nejlepší scénografii. V roce 2014 získal Cenu divadlení kritiky za scénografii k inscenaci Požitkáři. V roce 2013 byl nominován na filmovou cenu Český lev za nejlepší kostýmy.

V roce 2014 získal Cenu divadlení kritiky za scénografii k inscenaci Požitkáři, v roce 2019 za inscenaci Mýcení. V roce 2020 byl nominován na Českého lva za kostýmy k filmu Hodinářův učen, ve stejném roce za tento film získal cenu Slovenské filmové akademie Slnko v sieti.